czwartek, 20 października 2016

JAK WYGLĄDA WSPÓŁPRACA Z PROJEKTANTEM WNĘTRZ? | ETAPY PRACY Z ARCHITEKTEM WNĘTRZ


Przystępując do urządzania swojego nowego mieszkania pojawia się mnóstwo pomysłów na jego aranżację. Pomimo godzin spędzonych na szukaniu inspiracji na portalach wnętrzarskich i w gazetach branżowych na koniec dnia często pozostaje nam tylko mętlik w głowie. Ilość dostępnych materiałów potrafi przytłoczyć. Jednak gdy uświadomimy sobie, że jesteśmy dopiero na samym początku naszej drogi a chwila, w której będziemy mogli wygodnie odpocząć w wymarzonym wnętrzu jest odległa o kilka miesięcy - możemy nabrać wątpliwości czy jesteśmy w stanie sami poradzić sobie z tym trudnym zadaniem. 

Coraz więcej osób przy zakupie mieszkania decyduje się na skorzystanie z pomocy architekta wnętrz. Przy projektowaniu swojego mieszkania miałam przyjemność pracować z Sabiną, założycielką pracowni projektowej Kamińska Stańczak. W moim odczuciu zaufanie odpowiedniej osobie jest koniecznością, jeśli zależy nam na funkcjonalności i spójności stylistycznej naszego mieszkania. Wbrew powszechnemu przekonaniu rola architekta wnętrz nie polega na tym, aby dobrać meble i kolor ścian. Jak miałam okazję się przekonać, temat projektowania jest bardzo szeroki a na to czy efekt końcowy będzie nie tylko miły dla oka ale również funkcjonalny składa się wiele czynników. Samodzielnie szukając inspiracji zazwyczaj znajdujemy pomysły na pojedyncze pomieszczenia natomiast architekt patrzy na projekt w szerszym kontekście. W każdej sytuacji potrafi dostrzec i wykorzystać zalety projektowanej przestrzeni oraz zminimalizować jej wady.

Współpraca z architektem wnętrz składa się z kilku etapów. Przygotowałam dla Was opis kilku najważniejszych z nich, więc zachęcam do lektury.

  • ROZMOWA

Podczas pierwszego spotkania Sabina przeprowadziła z nami wywiad, aby dokładnie poznać nasze oczekiwania i potrzeby. W trakcie trwania rozmowy przekazaliśmy informacje takie jak: liczba mieszkańców, planowana ilość i funkcje pomieszczeń, preferowany styl i kolorystyka wnętrza, itp. Podczas tego etapu poznaliśmy siebie nawzajem i znaleźliśmy nić porozumienia, która ułatwiła dalszą współpracę. Projektantka wstępnie zweryfikowała nasz pomysł i wspólnie ustawiliśmy kierunek przyszłych prac. Na tym etapie określiliśmy również budżet jaki planujemy przeznaczyć na wykończenie mieszkania, co pozwoliło na  dopracowanie projektu również pod względem finansowym.

  • UKŁAD FUNKCJONALNY
Podczas kolejnego spotkania Sabina przedstawiła nam kilka różnych, ciekawych pomysłów na wykorzystanie naszej przestrzeni. Zaproponowane rozwiązania zaskoczyły nas w pozytywny sposób. Na podstawie zebranych informacji i naszych wytycznych powstała koncepcja układu funkcjonalnego mieszkania uwzględniająca podział przestrzeni na strefy, rozmieszczenie oraz gabaryty elementów stałych i ruchomych oraz układ posadzek.  Całość zaprojektowana została według zasad ergonomii i indywidualnie dostosowana do każdego z mieszkańców na pierwszym planie stawiając wygodę użytkowania. Przygotowane dla nas materiały rysunkowe zabraliśmy ze sobą aby na spokojnie podjąć decyzję. Po kilku dniach ustaliliśmy co nam najbardziej odpowiada i wybraliśmy satysfakcjonujący nas układ. Przypominam o wpisie z KONCEPCJĄ NASZEGO MIESZKANIA.

  • PROJEKT KONCEPCYJNY
Na bazie wybranego układu funkcjonalnego powstał ten etap projektu, na który czekaliśmy najbardziej - projekt koncepcyjny! Ze zniecierpliwieniem i pełni ciekawości szliśmy na spotkanie. W umówionym miejscu spotkaliśmy się z Sabiną, która po krótkim wstępie przedstawiła nam projekt. Prezentowane materiały graficzne takie jak rzuty, kłady ścian z uwzględnieniem faktur, kolorów oraz wizualizacje pomieszczeń w zrozumiały i realistyczny sposób ujawniły wygląd naszego mieszkania. Nasza reakcja była bardzo pozytywna. Dzięki wnikliwej rozmowie na początku naszej współpracy przedstawiony projekt został „uszyty na miarę” i przemyślany pod każdym aspektem. Podczas spotkania mieliśmy również okazję zobaczyć próbki materiałów wykończeniowych takich jak: tkaniny, deski podłogowe, płytki gresowe, kamień na blat kuchenny oraz inne elementy wyposażenia. Podobnie jak po prezentacji układu funkcjonalnego również dostaliśmy kilka dni na oswojenie się z projektem i podjęcie ostatecznej decyzji. Po krótkim czasie zapadła decyzja i projekt wkroczył w fazę wykonawczą.

  • PROJEKT TECHNICZNY
Po akceptacji projektu koncepcyjnego przyszedł czas na wykonanie dokumentacji technicznej. Jest to projekt wykonawczy, w którym zawarte są wszystkie informacje niezbędne do wykonania prac budowlanych oraz innych elementów jak np. zabudowy pod wymiar. W jego skład wchodzą takie elementy jak: projekt zmian budowlanych, projekt elektryki wraz z oświetleniem, projekt wodno-kanalizacyjny, projekt sufitów podwieszanych oraz podłóg, projekty mebli na zamówienie, itp. Istotnym elementem jest kosztorys inwestorski, w którym zestawione zostały wszystkie elementy wchodzące w skład projektu wraz z podaniem ilości, parametrów oraz cen. Kosztorys pozwolił zarówno nam jak i Sabinie na bieżąco kontrolować wydatki i trzymać się z góry ustalonego budżetu.

  • NADZÓR AUTORSKI
Często opcjonalny jednak w moim odczuciu niezbędny element procesu projektowego. Podczas nadzoru autorskiego Sabina odpowiedzialna jest za cały proces realizacji projektu. Z naszych barków spadła konieczność m.in.: koordynacji poszczególnych branżystów, pilnowanie dostaw zamówionych materiałów, kontroli jakości wykonywanych prac oraz trzymania się ustalonego harmonogramu. Warto zdecydować się na pomoc architekta w tym zakresie. O ile do tej pory praca nad projektem była przyjemnością, tak z momentem rozpoczęcia robót budowlanych sytuacja może się nam wymknąć spod kontroli.  


W obecnym stanie nadzór jest wyjątkowo potrzebny ;-))


Nie mniej jednak niedługo będziemy mogli cieszyć się naszym wymarzonym mieszkaniem. Gdy wspominam czas spędzany przy współpracy nad naszym projektem to uświadamiam sobie ile się nauczyłam podczas współpracy z Sabiną. Mogę na tym etapie śmiało stwierdzić, że podjęłam właściwą decyzję. Kolejne wpisy będą już poświęcone etapom urządzania, więc chciałam, aby ten wpis przybliżył Wam ogólny zarys mojej współpracy z biurem projektowym Kamińska Stańczak. Wiele z Was pytało jak wygląda współpraca z projektantem wnętrz, więc zdecydowałam się na przedstawienie Wam najważniejszych aspektów. Wszystkim przymierzającym się do urządzenia nowego lub odświeżenia obecnego mieszkania polecam rozważanie takiej współpracy. Mam nadzieję, że będziecie równie mile zaskoczeni efektami pracy - tak jak to było w moim przypadku.

* wpis jest wynikiem współpracy z biurem projektowym Kamińska Stańczak 
« Nowszy post Starszy post »

36 komentarzy

  1. Pomocny post Olu :)
    Czy masz wiedzę ile czasu będzie trwało "szycie" Waszego mieszkania?? ;) Na jaki miesiąc szacuje się Wasza wprowadzka? ;)
    Pozdrawiam
    Sandra :*

    OdpowiedzUsuń
  2. Przydatne informacje!

    P.S. BRAWO TY ! Ja swój angielski dziś odpuściłam, pogoda i nastrój mało sprzyjający 😑

    Agata

    OdpowiedzUsuń
  3. Jestem zachwycona taka perfekcyjna pomoca!:)Jaka cena za cala usługe u takiego architekta?czy zalezy to od metrazu? Chyba to pytanie nie jest owiane tajemnica bo niby dlaczego jak kogos stac;) z gory dzieki pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To zależy od wielu czynników, więc nie jestem w stanie podać orientacyjnej ceny ;-)) Każdy projekt jest wyceniany indywidualnie ;-))

      Usuń
  4. kiedyś myślałam ze tylko ludzi z wielką kasą stać na projektatnów i robią oni za nich wszystko, ale to nie prawda. Warto posłuchac ich rad;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Olu a czy Twoja pani architekt jest takze dekoratorem wnetrz? Jestem w trakcie przeprowadzki i moi rodzice korzystali z pomocy właśnie takiej osoby i powiem ci, ze te detale na koncu-poduszki, firanki czy tez gadzety do pokoju robia niesamowity efekt. Z tego co widze wybralas taka sama plytke jak u mnie lezy w korytarzu- duza biala z szara żyłą. Pięknie sie prezentuje!

    OdpowiedzUsuń
  6. Olu, a jak taka wspolpraca z projektantem wyglada finansowo? jest to zdecydowanie swietna sprawa ale wydaje mi sie ze nie dla wszystkich

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też mi się tak wydaje. Dom czy mieszkanie to największy wydatek w życiu, dlatego bardzo dużo osób swoje kąty urządza sam, bo po prostu na trn luksus już nie każdego stać, chociaż wiadomo jest to duża wygodaaa

      Usuń
    2. Cena za usługę jest ustalana indywidualnie, więc nie ma określonego zakresu cen ;-))

      Usuń
  7. Olu, nowa tematyka wnętrz jest super. Śledzę Twojego bloga od dawna, a że jestem wielką fanką tematów designu, jeszcze chętniej zaglądam :) jednak tematyka kosztów w tej kwestii jest bardzo istotna. Większość młodych decyduje się na mieszkanie z kredytem i koszt wykończenia jest ważnym aspektem. Rozumiem, że współpracujesz z biurem projektowym i absolutnie to jest bardzo fajne, że masz taką możliwość. Jednak kwestia kosztów musi być tutaj uwzględniona. Sama bardzo chciałabym wiedzieć jaka jest cena takich usług w mieszkaniu ok. 50m. Myślę, że taka informacja bardzo uwierzytelniła by Twoje wpisy i nadała bardziej " przyziemny" charakter. Nikt inteligenty nie będzie zaglądał Ci w portfel, a jedynie Twój wpis będzie bardziej przydatny dla czytelniczek. Tak samo jak linkujesz ubrania ze stylizacji, tak samo możesz podać ile kosztują panele i wsparcie projektanta. Nadasz swoim wpisom nieco bardziej "przyziemny" charakter. Mam nadzieję, że mój wpis nie będzie odebrany jako hejt, ale coś na co możesz zwrócić uwagę. Twoja kibicująca fanka:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Olu ja tez jestem ciekawa kosztów,tydzien temu kupiliśmy mieszkanie i myslimy żeby wynajac architekta....odpowiesz jakie sa koszty?czy to tajemnica;)

      Usuń
  8. Super jest ta nowa seria wpisów. Choć do mojego własnego mieszkania jest mi dalej niż bliżej, dobrze jest wiedzieć zawczasu, jak to wszystko wygląda :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Świetny wpis kochana :)
    Pozdrawiam
    http://jowitamichalowska.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  10. Świetny, bardzo pomocny post! :) Myślę, że żaden remont nie jest łatwy, a na pewno nie urządzanie całego mieszkania. Z jednym pomieszczeniem można sobie jeszcze poradzić. Jednak jeśli chodzi o całość, to warto sięgnąć o poradę profesjonalisty, żeby wszystko było ze sobą spójne. Niestety nie każdego stać na coś takiego. Jednak są jeszcze znajomi, którzy pomogą nam w wykonaniu, mówię tu głównie o facetach, którzy mają fach w ręku, a my przedstawimy im o co nam chodzi, jeśli oczywiście posiadamy na tyle rozwinięte poczucie estetyki i czujemy się na siłach, żeby coś sobie zaprojektować. Ostatnio miałam przyjemność oglądać cudne pomieszczenie w nowoczesnym stylu, wykonane przez doświadczonego budowlańca, które wymyślił wraz żoną. Z pomocą przyjaciół czy rodziny również można stworzyć coś pięknego o ile ma się oczywiście znajomości w tym kierunku.

    OdpowiedzUsuń
  11. Jeśli to mieszkanie nie docelowe, to po co pod wynajem dla obcych robić taki luksus?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A może dlatego ze słowo nie docelowe oznacza że narazie sami będą tam mieszkać a kiedyś pomyślą o zmianie... świetny wpis Ola ;))

      Usuń
    2. Przecież sami będziemy tu mieszkać na pewno przez kilka ładnych lat ;-))

      Usuń
  12. Jeszcze z 5 razy powtorz nazwe biura projektowego w ramach wspolpracy, bo moze po 5 wersach bez tego zapomnimy, ze to Kaminska Stanczak...

    OdpowiedzUsuń
  13. A jak wygląda kwestia wynagrodzenia dla projektanta? Rozumiem, że to kwestia indywidualna, ale jakieś widełki? Post super! Przydatne informacje:) Cala nowa seria postów jest bardzo interesująca:))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Żeby uniknąć odpowiedzi o koszty,Ola zaraz wstawi następny post.

      Usuń
    2. Nie podaję konkretnych cen, ponieważ jest to pojęcie względne - zależy od wielu czynników, więc sugerowanie się moją ceną nic tutaj nie wniesie ;-))

      Usuń
  14. Też jestem ciekawa ceny ☺ wydaje się być bardzo drogą usługą..

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest droga :) cena jest sciśle związana z zakresem prac i prestiżem biura projektowego, koncepcję można mieć już za kilka stów, z dwiema poprawkami:) taki projekt to ogrom pracy dla projektanta, wiele godzin przed komputerem i długie rozmowy z klientami więc nie liczcie na to ze za 1000 pln ktos Wam zaprojektuje 70mkw :)

      Usuń
    2. Droga usługa to pojęcie względne ;-)) Trudno tak jednoznacznie określi - ceny są zawsze indywidualną kwestią ;-))

      Usuń
  15. Olu, ja mam pytanie nie związane trochę z tym postem,ale prosze o odpowiedz, chodzi mi o przepis na wczesniejszy budyn jaglany bodajże z malinami:) mogłabyś podac propocje i gdzie kupowałas wtedy dane składniki?:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Składniki kupowałam w Lidlu i Auchan ;-)) Przepis na budyń jaglany wzięłam ze strony KWESTIA SMAKU ;-))

      Usuń
  16. Olu, polecisz może jakiś dobry preparat termoochronny oraz spray teksturyzujący? ;-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja używam nabłyszczający, termoochronny spray Tigi S-Factor Flat Iron - dla zapewnienia ochrony przed wysoką temperaturą i nadania efektu zdrowego blasku na włosach ;-))

      Usuń
  17. Ja kilka miesięcy korzystałam z usług projektanta/ architekta wnętrz (zwał jak zwał :)) i kobietka wzięła od nas 50 zł/m2 za zaprojektowanie powierzchni, stworzenie wizualizaci, propozycje mebli podłóg kafli itp. Pamiętam jednak że dodatkowa szczegółowa specyfikacja nas dodatkowo kosztowała ale nie pamiętam już ile :( dodam że jestem z Trójmiasta więc ceny za takie usługi mogą się różnić :)

    Świetny wpis Olu, jestem na etapie wykańczania domu, być może zaczerpnę od Ciebie inspiracji.5bo masz na prawdę świetny gust i do tego wyczucie estetyki a tak jak wspomniałas we wpisie- od zbyt dużej ilości opcji mam metlik w głowie i zaczynam wątpić w początkowe ustalenia:) (a mąż dostaje szału:))
    Pozdrawiam serdecznie B.

    OdpowiedzUsuń
  18. Cześć Olu. Możesz coś powiedzieć o współpracy z projektantką? Tzn mam na myśli, dlaczego właśnie Kamińska Stańczak? I skąd się dowiedziałaś o Panu Norbercie? :)
    Pozdrawiam K.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sabina napisała do mnie maila z propozycją spotkania - przekonała mnie do siebie swoją koncepcją już podczas pierwszej rozmowy i tak zaczęła się nasza współpraca. Co do p. Norberta - mogę wiedzieć skąd masz takie informacje? Nigdzie ich nie podawałam, więc jestem trochę zdziwiona pytaniem...

      Usuń
  19. Moim zdaniem to świetnie, że korzystacie z pomocy fachowca :)


    Carmelatte

    OdpowiedzUsuń
  20. Ja nie wiem, czy zdecydowałabym się na taką współpracę, chyba nie, ale niemniej uważam, że może ona nieść ze sobą sporo korzyści, cennych rad i ułatwień :) Jestem pewna, że Twoje mieszkanie będzie piękne i gustowne.

    OdpowiedzUsuń
  21. Interesujący wpis! Na pewno urządzanie i projektowanie wnętrza z taką pomocą to ogromna ulga :)

    OdpowiedzUsuń